Co warto zobaczyć w Genewie? - zabytki i obiekty

12:53

Miałam okazję odwiedzić Genewę już dwa razy, jako, że od niedawna mieszka tam moja siostra wraz z mężem. Pogoda dopisywała, Endomondo naliczało mi codziennie prawie 10 km, więc całkiem sporo zwiedziliśmy. Jest to miasto, po którym nie spodziewałam się wielu atrakcji, a okazuje się, że zdecydowanie jest tam masa miejsc do zobaczenia. Już z pewnością nie mogę powiedzieć o Genewie, że jest nudna. Podczas tego wyjazdu zaskoczyła mnie niejednokrotnie ukrytymi pałacami, pachnącymi ogrodami, a także samym życiem miejskim.

Jednak w całym mieście jest kilka miejsc, które ośmielę się stwierdzić, są obowiązkowo do zobaczenia. A co konkretnie?

Jet de l'eau, czyli 140 - metrowa fontanna

Jest wizytówką Genewy i nie sposób jej nie zauważyć. Przy niej większość fontann, które widzieliście się chowa (no chyba, że byliście w Dubaju, tam 140 metrów to ponoć norma). Można ją oglądać również z bliska, chociaż należy uważać na kierunek wiatru, żeby nie dostać nagle kilkoma tonami wody. Kiedy mimo wiatru, wiejącego w przeciwną stronę podeszłyśmy pod Jet de l'eau i tak byłyśmy mokre jak po niezłym prysznicu. 


Promenada

Ciągnie się brzegiem jeziora przez całą Genewę. W czasie Geneva Lake Festival oraz w okolicy zamienia się w wesołe miasteczko z dużą ilością stoisk z drinkami i jedzeniem - od kuchni peruwiańskiej do jemeńskiej. Miłośnicy tańca mogą spróbować swoich sił przy nauce salsy, a najmłodsi mogą bawić się na karuzelach i innych atrakcjach wesołego miasteczka. Natomiast poza sezonem na promenadzie możemy podziwiać aranżacje kwiatowe i nieszablonowe rzeźby, które spotkamy co kilkadziesiąt metrów. Wszystko to nad brzegiem czystego, pięknego Jeziora Genewskiego.
 

CERN

CERN można odwiedzić za darmo z wycieczką z przewodnikiem, która trwa 2 godziny, chyba, że zbierzemy większą grupę indywidualnie - wtedy są to 3 godziny. Niestety odwiedziny ośrodku to przede wszystkim prezentacje i filmy z najgorszą jakością 3D jaką widziałam. Nie zobaczycie laboratoriów i maszyn, poza częścią starego akceleratora i pracownią komputerową. Myślę jednak, że dla miłośników fizyki, będzie to jak najbardziej ciekawa wycieczka, zwłaszcza, że 2 godziny są bezpłatne.


Katedra św. Piotra - Cathedrale de St-Pierre

Jest to gotycki kościół na starym mieście. Wnętrze jest surowe i minimalistyczne jak na katedrę. W środku znajduje się krzesło na którym niegdyś siedział Jan Kalwin. Osoby, które wolą ciekawsze widoki mogą wdrapać się na jedną z wież kościoła, z której rozciąga się piękny widok na wszystkie strony Genewy. Wejście jest płatne, ale widok jest zdecydowanie wart zobaczenia.


Place des Nations i siedziba ONZ

Znajdują się naprzeciw siebie i przyciągają wielu turystów. Są nowiem obowiązkowym miejscem na liście "Geneva - must see". Na placu stoi ogromne krzesło bez jednej nogi, które upamiętnia ofiary min przeciwpiechotnych. Po drugiej stronie ulicy leży wielka siedziba ONZ, którą można zwiedzić od środka, jednak póki co widzieliśmy ją tylko z zewnątrz. Niedaleko znajdują się także organizacje: UNICEF, WHO, WTO i kilka innych. Obok wszystkich można przejść przy okazji spaceru.
 

Plainpalais
To ogromny park, na którym w niedzielę rozkłada się targ jedzeniowy z owocami, warzywami, mięsami i daniami orientalnymi. Oprócz tego sprzedawane są tam różne starocie i oczywiście odrobina tandety. Poza stoiskami na Plainpalais mieści się duży skatepark, na którym można ćwiczyć swoje umiejętności w jeździe na rolkach, deskorolkach, hulajnogach i innych. Lub po prostu pooglądać wyczyny innych osób, tak jak w moim przypadku. W czasie świąt, przynajmniej w czasie, gdy byliśmy tam z rodziną w okresie Wielkanocy, także otwarto wesołe miasteczko i stoiska z jedzeniem, podobnie jak podczas Geneva Lake Festival.


Carouge 

Urocza, stara dzielnica Genewy z wieloma sklepami z antykami, drobiazgami i trochę bardziej luksusowymi rzeczami. Jest połączeniem francuskiego i włoskiego miasteczka, zarówno jeśli chodzi o architekturę i klimat. Przy kafejkach siedzą starsi ludzie popijając kawę, a w fontannie kopią się dzieci i dorośli. Polecam wybrać się do Carouge od rana, chyba, że w poniedziałek - wtedy po 12, kiedy są otwierane sklepy. My przyjechałyśmy z siostrą w poniedziałkowy poranek i czekając na 12 przepadłyśmy do 14 godziny w cudownie wyposażonym sklepie ogrodniczo - budowlanym. Wracając do tematu. Carouge jest naprawdę warte zobaczenia, gdyż poczujecie tam prawdziwie wakacyjną atmosferę. Poza tym można tam kupić prawdziwe perełki (antyczną szafkę za 10 franków). 


W Genewie znajduje się wiele muzeów, o których tym razem nie napiszę, ponieważ jeszcze ich nie odwiedziliśmy. Wśród najważniejszych znajdziecie: Muzeum Czerwonego Krzyża, Muzeum Zegarmistrzostwa Patek Philippe, Muzeum Sztuki i Historii oraz wiele innych.

Trochę o zieleni miejskiej w Genewie: Co warto zobaczyć w Genewie? - parki i ogrody

Trzymajcie się ciepło i do następnego razu!

Polecane

2 komentarze