Sztuka odpoczynku

13:30


W XXI wieku, kiedy czas gwałtownie przyspieszył, załatwiamy swoje sprawy w pośpiechu, gonimy za kolejnymi projektami i spotkaniami. Wielu ludzi nie ma czasu na chwilę relaksu lub nawet do niej nie dąży. Przecież brak czasu to cecha ludzi sukcesu, a ciągłe zabieganie jest wciąż modne.

W swojej książce "Slow life. Zwolnij i zacznij żyć" Joanna Glogaza (autorka bloga The Style Digger) wspomina o badaniach z początku ubiegłego wieku, które szacowały, że przez gwałtowny rozwój technologii, czas pracy w 2000 roku skróci się do 4 godzin. Nie przewidziano jednak, jak wiele czasu będzie nam zajmować obsługa nowych technologii, praca nad nimi oraz samo ich używanie.

W czasach, gdy coraz trudniej jest nam znaleźć lukę w grafiku, okienko w planie, musimy każdą wolną chwilę celebrować. Jest to nam potrzebne, aby naładować bateryjki i iść dalej. 

Jak znaleźć wolną chwilę?
Zwolnij i zastanów się! Brzmi banalnie i jest oklepane. Niestety nic na to nie poradzę, że bardzo często stare prawdy są najlepsze. Czy wieczorem, czy rano kiedy jedziesz do pracy lub szkoły postaraj się skierować myśli na inny tor. Pomyśl, czy na pewno musisz iść na dzisiejsze spotkanie, czy musisz tak dużą kolację dla gości, a może wystarczy parę zakąsek. Może nie ma sensu prasować ręczników lub dżinsów? A oglądanie kolejnych odcinków serialu pod rząd wcale nie sprawia, że czujesz się wypoczęty? Jeśli masz w swoim grafiku, sprawy, które nie sprawiają Ci przyjemności, nie są dobre lub pożyteczne, zacznij je wykreślać. Wiadomo, że nie możemy pozbyć się tych intruzów na raz, ale stosując małe kroczki i ograniczając jedną z nich, polepszysz jakość swojego życia oraz znajdziesz więcej czasu.


Jak odpoczywać?
Podobno prawdziwie odpoczywamy, kiedy wykonując jakąś czynność zapominamy o reszcie rzeczy, które mamy do załatwienie lub które zaprzątają nam umysł. Coś w tym jest, ale dodam, że powinna to być czynność, która jednocześnie pozytywnie wpływa na nasz umysł lub / i ciało. Wezmę jako przykład bieganie, które polepsza kondycję, ale również jako aktywność fizyczna, uwalnia endorfiny. Nawet kiedy wrócimy z ciężkiego treningu crossfitu, czujemy pewną satysfakcję i radość, że zrobiliśmy to, że daliśmy radę. Najprościej rzecz ujmując, jesteśmy szczęśliwsi. 
Jeżeli bieganie to nie Twoja bajka, rower okaże się idealnym wyborem albo kurs tańca latino
z przystojnym instruktorem. Jeśli brakuje Tobie kontaktu z drugim człowiek lub chcesz opowiedzieć komuś o wkurzającym szefie, nadętej koleżance ze studiów, to spędź trochę czasu z rodziną lub z przyjaciółmi, którzy spokojnie wszystkiego wysłuchają. Pamiętaj, żeby odpoczywać tak, aby zebrać siły na kolejny dzień, zmotywować się do działania lub polepszyć własne samopoczucie. 

Jaki odpoczynek przysłuży się Tobie? Oto mała ściąga:
 • Masaż relaksacyjny z pachnącymi olejkami.
 • Rozmowa z bliskimi (czasem nawet o sprawach błahych lub takich z których można się pośmiać).
 • Kurs tańca - nie tylko zwiększysz sprawność swojego ciała, ale także poznasz nowych ludzi (Kto wie, może spotkasz przyjaciółkę na resztę życia?).
 • Kolację z bliską osobą w restauracji, w której wcześniej nie byliście.
 • Lektura dobrej książki (sprawdzają się te, o rozwoju personalnym).
 • Pielęgnacja ogrodu (oczywiście, jeśli lubisz to robić).
 • Krótki wypad w nowe miejsce (może to być jakieś muzeum w Twoim mieście, nieodwiedzone miasto lub kraj).
 • Wyjście do teatru lub kina.
 • Rozwijanie swojej pasji lub hobby (np. rysowanie, szydełkowanie, zielarstwo, stolarstwo).
 • Nauka sztuczek i spacer z psem.
A teraz, następny ruch zależy od Was! Nie zapominajcie, że Wasza praca, szkoła i otoczenie nie definiuje Waszego życia. Nie powinny go też zabierać.  Dajcie sobie trochę luzu, naładujcie bateryjki i ruszajcie dalej! 

Dajcie znać, czy podobają się Wam tego typu wpisy oraz jak spędzacie czas wolny!

Do następnego razu!

Polecane

4 komentarze

 1. Bardzo podoba mi się ten wpis. Ja w czasie wolnym rysuję albo czytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! Też przeważnie czytam :)

   Usuń
 2. A ja właśnie nie prasuję, nawet włosów nie suszę, jestem taką trochę życiową minimalistką, a i tak jestem wiecznie przemęczona, wiecznie mi szkoda czasu na leżenie do góry brzuchem. Muszę pomyśleć, z czego jeszcze mogę zrezygnować. I chociaż nie gloryfikuję zajętości, nie umiem z czystym sumieniem nic nie robić. Masz rację, wypoczynek jest ważny, z chęcią punkt po punkcie realizowałabym wszystko z Twojej listy, zwłaszcza piszę się na masaż :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nasz czas na odpoczynek dobrze jest połączyć z lubianą czynnością, a nie tylko z bezczynnością. W taki sposób nie tylko wypoczywamy, ale też doskonalimy się w danej dziedzinie :)

   Usuń