Człowieku, nie MARNUJ wakacji!

12:00


2 tygodnie temu zaczęły się wakacje! Maturzyści mogą korzystać z wolnego czasu już od ponad miesiąca. Spora część osób wyjeżdża za granicę lub spędza ten czas gdzieś w Polsce. Te wyjazdy to zwykle jeden czy dwa tygodnie. A co z resztą czasu? Co robić, żeby go nie zmarnować? W końcu tak długie wakacje ma się raz do roku w okresie nauki. Potem przychodzi praca i nagle z 2 miesięcy robią się 2 tygodnie. Trzeba je wykorzystać jak najlepiej! 

Zamień TV / komputer na książki 
Większość Polaków czyta niewiele albo wcale. Ten temat poruszyłam we wpisie "Dlaczego warto czytać?" , więc zapraszam do zajrzenia. Wracając do tematu, internet, telewizja są uzależniające i tutaj chyba nikt nie zaprzeczy. Gwarantuję, że więcej pożytku i radości przyniesie Wam przeczytanie porządnej książki niż kolejny serialowy maraton. Warto przeczytać coś zupełnie innego od wcześniejszej lektury, np. w temacie rozwoju osobistego, pewnej dziedziny sztuki lub sportu. Może akurat Was to zainteresuje na dłużej. Jeżeli nie macie pieniędzy na zakup nowej książki, można wybrać się do biblioteki lub zainwestować w audiobooka lub w e-booka. To już zależy od osobistych preferencji. 


Zażyj trochę kultury
Okres letni wręcz obfituje we wszelkiego rodzaju festiwale i koncerty. Owszem ten rodzaj rozrywki nie należy do najtańszych. Osobiście uważam, że pół tysiąca za 3 lub cztery dni festiwalu muzycznego to spore zdzierstwo. Mimo tego, dla wielu osób to raj. No dobra, a co zrobić kiedy dużą gotówką nie dysponujemy? Proponuję teatr, kino lub wystawy. Jeśli chodzi o to drugie, to w wakacje wychodzi wiele filmów i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Z kolei w kwestii wystaw lub galerii, w większych miastach często organizowane są te uliczne, ale takie zamknięte, dla fanów sztuki, to również niezła gratka. 

Odwiedź nowe miejsce
Może to być kraj w którym wcześniej nie byliście, miejscowość lub pewien zakątek w Waszej miejscowości, muzeum lub restauracja. Czytałam niedawno o badaniach, które dowodzą, że ludzie, którzy odwiedzają rocznie przynajmniej jedno nowe miejsce, są bardziej spełnieni od tych, którzy obijają się w domu. Wiadomo, że nie każdy z nas ma pieniądze na wielkie podróże, na Karaiby, na Honolulu i inne tego typu. Jednak, naprawdę nie mamy powodu, żeby zbytnio narzekać na brak atrakcji w naszym kraju. Mamy piękne góry, morze i nie tylko. Jakiś czas temu BuzzFeed zamieściło artykuł "Dlaczego nie warto odwiedzić Polski?", który wszystkim wątpiącym polecam przeczytać (a raczej obejrzeć).


Pójdź do pracy
Może widzicie tu sprzeczność, skoro wcześniej wspomniałam, że trzeba korzystać z długich wakacji póki jeszcze nie chodzimy do pracy, a nagle piszę, żeby znaleźć pracę. Sprawa wygląda tak, że jeśli jesteś maturzystą i masz 4 miesiące wolnego, to jeśli nie masz dzianych rodziców na wiele wyjazdów Tobie nie starczy. Po drugie, zapewne chcesz zaoszczędzić. Po trzecie, kiedyś trzeba zacząć pracować. Po czwarte, co zrobić z tak długimi wakacjami? Nie polecam szukać pracy na więcej niż połowa wakacji, bo to zabójstwo. Najlepiej jest postarać się o pracę jako kelner/kelnerka, korepetytor, rozwoziciel pizzy lub inne, raczej proste specjalności. Myślę, że jest to dobry start. Sama pracuję dorywczo i jestem zadowolona z takiego sposobu, ponieważ nadal mam czas, żeby spotkać się ze znajomymi, pojechać na wakacje itp.

Uprawiaj sport / Znajdź hobby
Jeśli przez cały rok chcieliście zapisać się na siłownię, kurs tańca, kurs językowy itp. Wakacje to najlepszy moment. Spokojnie można wstać rano, przebiec się dookoła osiedla, wrócić i wziąć prysznic bez pośpiechu. Tak samo spędzenie 2 godzin na przygotowaniu nowego dania nie jest tak denerwujące kiedy nie musisz już nigdzie wychodzić. Możesz rozwijać swoje umiejętności do woli. Jeśli chodzi o sport, to warto ćwiczyć jakkolwiek. Często spędzamy wolny czas siedząc, zgarbieni przed komputerem i zamiast chudnąć w czasie wakacji (ponieważ jemy sezonowe owoce i warzywa), tyjemy. 

Jeśli dobrnąłeś Czytelniku do końca tego tekstu, bardzo się cieszę, bo to najdłuższy wpis na blogu. Chętnie przeczytam o Twoich planach na wakacje, więc czekam na komentarze. :)


Bajecznych wakacji i do następnego razu! Polecane

2 komentarze

  1. U mnie w sumie wszystko to tylko bez pracy :) Ale akurat mam krótsze wakacje niż maturzyści i po powrocie z wyjazdu wreszcie znajdę sobie jakiś wolontariat. (Jestem nieogarem, nie umiem znaleźć w swoim mieście wolontariatu bez dzieci, a wolałabym jednak dorosłych chorych czy coś innego)

    OdpowiedzUsuń
  2. Warto jest się zaangażować w wolontariat. To świetna inicjatywa!

    OdpowiedzUsuń