Dlaczego warto czytać?

12:44

Tak to już jest naszych czasach, że często zamiast sięgać po porządną lekturę wybieramy oglądanie serialów lub filmów.  


Owszem wynika to z tego, że za czasów naszych dziadów i pradziadów nie było telewizorów, laptopów lub innych urządzeń bez których teraz nasze życie wydawałoby się niemożliwe. 
Drugim powodem jest oczywiście lenistwo. Przecież o wiele łatwiej jest włączyć TV niż wypożyczyć książkę. Poza tym, czytanie angażuje nasz mózg. O zgrozo!
Za trzecią przyczynę uważam wysokie koszty książek. Powiedzmy szczerze, że często to co akurat nas interesuje, nie jest dostępne w pobliskiej bibliotece. Dlatego, pchani ciekawością i chęcią czytania, musimy wydać zwykle od 30 do 40 złotych za lekturę.

Statystyki też nie są zadowalające.


I tutaj dochodzimy do najważniejszej sprawy całego posta. 

Co daje nam czytanie?
 • Poszerza zakres słownictwa
 • Poprawia kondycję komórek mózgowych, jednocześnie opóźniając chorobę Alzheimera oraz inne schorzenia mózgu.
 • Poszerza horyzonty, poprzez rozwijanie naszej wyobraźni i wiedzy.
 • Rozwija inteligencję emocjonalną, czyli zdolność odczuwania głównie empatii oraz innych emocji. Jest to wynikiem naszego zaangażowania emocjonalnego w życie i przygody bohaterów.
 • Pomaga wyjść z depresji. Jest to dowód właściwości antystresowych i uspokajających książek. Dzięki nim zapominamy o problemach i "resetujemy" nasz umysł. Chyba każdy, kto czyta wie, jak łatwo czytanie potrafi usypiać, zwłaszcza kiedy czyta się w nocy. (Ale jeszcze jeden rozdział!)
 • Szlifuje zdolność zapamiętywania. Jest to wynik stymulacji komórek mózgowych.
 • Doskonali poprawne pisanie. Dzięki stałemu kontaktowi z poprawną polszczyzną, zauważamy, kiedy wstawić przecinek, jak zapisać nowe słowo, kiedy użyć wielkiej litery itp.
 • Pomaga w nauce języków. Oczywiście wtedy, gdy czytamy w języku obcym. Również uczymy się nowych słówek i zasad pisowni. Poznajemy kulturę i humor danego kraju.
 • Kształtuje charakter. Na przykładzie bohaterów nawet fikcyjnych lub realnych uczymy się co jest dobre, a co złe. Dowiadujemy się jak może działać człowiek w skrajnych sytuacjach. Także dzięki książkom możemy odkryć nowe hobby. Jako ciekawostkę padam fakt, że osoby, które czytają, szczególnie fantastykę, są bardziej tolerancyjne od tych, które nie mają tego w zwyczaju.
 • Doskonalą zdolność pisania. Jest to szczególnie ważne dla osób z aspiracjami do lepszego pisania - dziennikarzami, pisarzami, blogerami itp.
 • Zwiększają atrakcyjność. Badania dowiodły, że mężczyźni czytający książki, są postrzegani jako bardziej atrakcyjni, niż ci, którzy z książkami styczności nie mają.


I tyle. Całkiem dużo tych zalet. Na pewno więcej niż wad. Ale decyzja zależy od Was. Czy chcecie spędzić kolejne wakacje z książką pod ręką czy z maratonem serialowym?

Trzymajcie się ciepło i do następnego razu! :)

Polecane

4 komentarze

 1. Nie wyobrażam sobie życia bez dobrej książki i to w wydaniu papierowym i wiem, że nic nie jest w stanie jej zastąpić, ani film, ani komputer, dlatego nie rozumiem za bardzo tych co nie czytają ale wydaje mi się, że to kwestia wychowania. Twoje argumenty są bardzo trafne i mogę potwierdzić, że czytanie doskonali poprawne pisanie - moja córka pozbyła się dysleksji dzięki czytaniu, ale wcześniej musiałam jej dużo czytać, żeby w ogóle chciała zacząć czytać sama. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! To świetnie, że "zaraziłaś" czytaniem również córkę :D Też o wiele bardziej wolę tradycyjne książki niż te w wydaniu elektronicznym.

   Usuń
 2. To zwiększanie atrakcyjności sprawdza się też w przypadku czytającej kobiety? :3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytanie zwiększa ogólnie atrakcyjność danej osoby, ale szczególnie w przypadku mężczyzn. :)

   Usuń