O właściwościach borówek - AZJ #2

11:41

Przyszedł czas na literę "B", dlatego omawianym dzisiaj produktem są borówki. Początkowo chciałam pisać o bananach, ale wspomniałam o nich tutaj a poza tym borówki amerykańskie są smaczniejsze, ciekawsze i zdrowsze.
Zapraszam do czytania drugiej odsłony z cyklu Alfabet Zdrowego Jedzenia!
Jaki mają wpływ na:

  • Układ pokarmowy?  Duża zawartość błonnika ma zbawienny wpływ na pracę układu pokarmowego oraz w naturalny sposób usuwa toksyny i złogi powstałe w jelitach. Wykazano, że borówki sprawdzają się jako środek przeciwbiegunkowy, ponieważ zwalczają szkodzące nam bakterie, np. E-coli, będące przyczyną zatruć pokarmowych. Dzięki temu, również oczyszczają i wspomagają układ moczowy.
  • Układ krwionośny? Substancje biologicznie czynne przyczyniają się do obniżania "złego" cholesterolu, co skutkuje poprawą krążenia krwi. Jednocześnie podwyższają poziom "dobrego" cholesterolu, który zmniejsza ryzyko występowania chorób serca. Co ciekawe, barwniki zawarte w borówkach uszczelniają ubytki w żyłach i wzmacniają ich ścianki. 
  • Układ odpornościowy? Borówki, podobnie jak jagody, mają największą zawartość antyoksydantów ze wszystkich owoców, dlatego wzmacniają nasz układ immunologiczny. Przyczynia się do tego, także, witamina C, której nie brakuje w tych owocach. Również dzięki wspomnianym wyżej antyoksydantom, mają szeroko doceniane znaczenie w profilaktyce antynowotworowej, lub nawet w procesie leczenia raka.
  • Wygląd? Borówki amerykańskie mogą pochwalić się ogromnym bogactwem minerałów takich jak: wapń, cynk, fosfor, miedź, selen, mangan i żelazo. Wraz z zawartymi w owocach przeciwutleniaczach wzmacniają włosy i paznokcie, poprawiają wygląd skóry oraz zwalczają zaskórniki. Jednak, co najważniejsze, opóźniają proces starzenia się komórek.
  • Mózg? Wcześniej wspomniane minerały oraz antocyjany, czyli barwniki, które występują
    w borówkach, wspomagają pamięć i koncentrację oraz walczą z przedwczesnym starzeniem się mózgu.

Podobne i równie korzystne dla naszego zdrowia są jagody i żurawina. Owoce leśne nie są wysokokaloryczne, dlatego można je jeść do woli. Są idealne dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy oraz dla tych, którzy chcą być fit & healthy ;)
Jednymi z niesamowicie zdrowych owoców są jagody goji, o których pisałam tutaj. Są na liście 10 najzdrowszych produktów żywnościowych na świecie!

Kto z Was jest fanem borówek amerykańskich i w jakiej postaci najbardziej je lubicie?
Czekam na komentarze!

Zapraszam również na fanpage


Do następnego razu!Polecane

0 komentarze