Triage - wyznaczanie priorytetów

11:01

Metoda triage (z fr. trier - sortować/dzielić) jest stosowana w medycynie, a konkretnie w ratownictwie medycznym. Jest to ustalanie kolejności pomocy pacjentom na podstawie stopnia ich obrażeń. Przeprowadzą się ją, ponieważ nie da się pomóc wszystkim jednorazowo, więc dzieli się ofiary na kategorie i dostosowuje się porządek działania. Sama metoda powstała podczas I Wojny Światowej, gdzie była stosowana przez francuskich lekarzy.

Brett pisze, że stosuje triage także w życiu codziennym, kiedy przytłacza ją nadmiar zajęć lub obowiązków, więc i my możemy działać podobnie.
Wyznaczanie priorytetów jest szczególnie ważne dla zachowania równowagi i porządku działania. Wiele osób robi to, nie wiedząc że podobna metoda ma swoją własną nazwę w świecie medycznym. Sama staram się określać co jest ważniejsze i na tym skupiać większość ilość swojej uwagi, szczególnie kiedy chodzi o naukę, ale również życie codzienne. Wcześniej wspomniałam o tym tutaj i podtrzymuję swoją opinię. Lepiej jest wyznaczyć sobie jedną rzecz, która jest najważniejsza i jej się trzymać. Wtedy na pewno zrobimy to lepiej, niż gdybyśmy zajęli się równocześnie trzema innymi sprawami. 

Czasem przeszkadzają nam różnego rodzaju "rozpraszacze": internet, telewizja, seriale itp. W takiej sytuacji sprawdza się, przynajmniej u mnie, zrobienie rozpiski wszystkich zadań. Wtedy dochodzę do wniosku, że ups.. muszę zrezygnować z tego czy tamtego.
Dzięki metodzie triage możemy również wykreślić sprawy na które nie mamy wpływu lub za które nie odpowiadamy. Jesteśmy tylko ludźmi i nie potrafimy zająć się wszystkim i wszystkimi. Są momenty w których warto odpuścić sobie różne błahostki i skupić się na tym co jest na prawdę ważne.

Wpadłam na pomysł, żeby napisać o tym na blogu niedawno, ale mimo, że w kolejce mam też inne tematy, coś podpowiadało mi, żeby najpierw zrealizować właśnie ten. Dlaczego? Nie wiem, może dlatego, że tak jak mówiłam zaczął się nowy rok, nowy semestr więc i nowe wyzwania ;)

Dajcie znać co myślicie o triage, priorytetach - warto czy nie warto?

 

Do czwartku! :) 

 

Polecane

1 komentarze

  1. Prace domowe zapisuję priorytetowo. Gdyby coś mi wypadło albo miałabym lenia i tak muszę zrobić chemię - nauczycielka sprawdza zeszyty i chemia jest codziennie, więc nie może czekać. Polski może, bo nikt go nie sprawdzi.

    OdpowiedzUsuń