Jak się uczyć gdy jesteś kinestetykiem?

06:31

Było o wzrokowcach i słuchowcach, więc przyszedł czas na kinestetyków! Według mnie ten typ ma w szkole najgorzej, dlatego nie jest łatwo znaleźć dla nich metodę nauki, która w 100 % będzie możliwa na dany moment i będzie się sprawdzać.
Kinestetyk to osoba która najlepiej uczy się przez dotyk i to czego sama doświadczyła. Przykładowo szybciej zapamięta przebieg doświadczenia, które przeprowadzi samodzielnie lub konstrukcję maszyny i jej działanie, którą zbuduje. Niestety w polskich szkołach system nauczania jest wciąż słabo dostosowany do kinestetyków. Nie ma już przedmiotów typu technika, które pozwalają rozwinąć w pełni ich umiejętności i wzbudzić zainteresowanie. Również na chemii, kiedy jest możliwe przeprowadzenie eksperymentów, rzadko to się robi.
Często uczniom pokazuje się, że wszelka forma ruchu podczas lekcji jest zła. Pamiętam jedną sytuację z gimnazjum, kiedy kolega z klasy notorycznie bazgrolił w zeszycie kiedy nauczycielka tłumaczyła temat, aż w końcu zdenerwowana powiedziała, że będzie mógł się bawić tym długopisem tylko wtedy, gdy przyniesie specjalne zaświadczenie, że mu to pomaga w skupieni się, a teraz ma słuchać... chore, prawda? Ciekawe jakim cudem załatwi zaświadczenie, że jest kinestetykiem...

Do sedna sprawy! Co przyspieszy i ułatwi naukę kinstetykom?

 • Używanie fiszek. O tym było w poście o wzrokowcach, ale ta metoda również sprawdzi się u powyższego typu. Przekładanie kartek jako akt fizyczny aktywuje części mózgu, dzięki którym łatwiej jest zapamiętać dane wyrażenie. Jak pisałam wcześniej, fiszki poprawiają refleks, więc to dodatkowy plus ;)
 • Robienie samodzielnie notatek lub wykresów. Dzięki temu ręce są w ciągłym ruchu, co pomaga utrwalić materiał oraz urozmaica proces nauki.
 • Zajęcie rąk. Łączy się to z powyższą metodą, ale kiedy czytacie książkę lub zostało Wam tylko uczenie się ze sporządzonych notatek, to warto wtedy zająć czymś ręce, np. pstrykać długopisem, uciskać piłeczkę  lub przekładać cokolwiek z ręki do ręki. Tak samo pobudzi to inne ośrodki mózgu, co pomoże w zapamiętywaniu.
 • Uczenie się z innymi. Dla stereotypowego introwertyka na pewno będzie to horror, ale jeśli nie przeszkadza Wam towarzystwo innych osób i połączycie swoje siły się z innymi kinestetykami to bardzo możliwe, że szybciej się nauczycie dzięki pracy w grupie.
 • Częste przerwy. Omawiany dzisiaj typ odbiorcy łatwo się zniechęca, a dłuższa nauka męczy go szybciej niż wzrokowca lub słuchowca. Dlatego obowiązkowo zaleca się uczenie w krótkich blokach czasowych z wielokrotnymi przerwami, które można wykorzystać chociażby na dotlenienie umysłu, czyli spacer.
 • Robienie/Wypisanie dużej ilości przekładów. Zamiast nauki wzorów na pamięć, lepsze jest wykorzystanie ich w praktyce. Podobnie, podczas nauki chemii, kinestetyk szybciej zapamięta i utrwali 9 metod otrzymywania soli niż gdyby uczył się teorii na pamięć.

Bycie kinestetykiem oznacza przeznaczanie na naukę więcej czasu od innych, dlatego warto postarać się zacząć przygotowanie do testu/egzaminu/sesji wcześniej. Pamiętajcie o robieniu przerw, właściwym odżywianiu oraz nawodnieniu. Wtedy nasz umysł pracuje najsprawniej!
A jakie są Wasze metody uczenia się? Czy są to także niektóre z powyższych?
Czekam na komentarze ;)

Do następnego razu!  


Polecane

4 komentarze

 1. Mam trochę z kinestetyka, dużo rysuję na lekcjach i robię przerwy podczas nauki, bo nie umiem długo wytrzymać. Czasami ucząc się chodzę i czytam na głos z muzyką w tle, to jest niezłe.

  OdpowiedzUsuń
 2. Podejrzewalam to juz od dawna, ale po przeczytaniu Twojego posta jestem juz absolutnie pewna, ze jestem kinestetykiem :D
  Mam jedna wskazowke odnosnie teorii,ktorej trzeba nauczyc sie na pamiec - latwiej jest wszystko zapamietac, gdy powtarzamy maszerujac i czytamy informacje na glos ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, Kasiu :) Na pewno pomoże robienie rundek po pokoju w czasie nauki lub nawet spacer ;)

   Usuń
  2. Zgadzam się, Kasiu :) Na pewno pomoże robienie rundek po pokoju w czasie nauki lub nawet spacer ;)

   Usuń