Wspaniałość jagód goji

09:46

Ostatnio, na rynku "dietetycznym" (tak, też nie lubię tego określenia) dużo słyszy się o jagodach goji. Są na liście "Superżywności", czyli grupy produktów które mają szczególnie dobry wpływ na zdrowie człowieka. Są to czerwone i podłużne jagody, które nawet w małej ilości dostarczają nam dużą dawkę składników odżywczych. A co takiego konkretnie? Oto najważniejsze właściwości tych wspaniałych jagód:

  • Skarbnica przeciwutleniaczy, dzięki którym działają odmładzająco. Dodatkową, mają właściwości przeciwnowotworowe, ponieważ zawarty w nich kompleks polisacharydowy blokuje powstawanie ludzkich komórek rakowych.
  • Poprawiają wzrok, wzmacniają odporność. Wszystko to zawdzięczają witaminom z grupy B oraz innym, np. C, A i E.
  • Pomagają uporać się z reumatyzmem. Jako, że jagody goji zawierają duże ilości wapnia, potasu, żelaza, selenu i cynku, przyczyniają się do "odżywiania" i budowy tkanki łącznej, której stany zapalne są objawami reumatyzmu.
  • Obniżają cholesterol i ciśnienie. Jest to możliwe dzięki obecności kolejnych kompleksów oraz substancji nazywanej choliną, która wpływa na prawidłowe działanie układu sercowo-naczyniowego. Również witamina C bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu tego układu, a jej trzecim najbogatszym źródłem są właśnie jagody goji.
  • Odtruwają i oczyszczają organizm. Tutaj pojawia się kolejny kompleks, ale jako, że nie jestem ekspertem, to powiem tylko, że szczególnie pomaga oczyścić wątrobę z toksyn oraz wspomaga wydzielanie się żółci. Tak więc, przyspieszone jest także trawienie pokarmu. Powyższa właściwość jest również spowodowana obecnością błonnika w jagodach goji, ale o błonniku wspomniałam w poprzednich postach. 


Jednakże, dowiedziałam się o kilku przeciwwskazaniach dotyczących spożywania jagód goji, szczególnie, kiedy nie kupujemy tych z upraw ekologicznych:
  1. Ich dawka nie powinna przekroczyć ok. 30 gramów dziennie (chociaż w tym przypadku pojawiają się różne dane).
  2. Nie powinny ich spożywać kobiety w ciąży i karmiące piersią.
  3. Nie powinny ich spożywać osoby leczące się na zakrzepicę.

jagody goji przed przeróbką

Jagody goji można stosować dowolnie: do muesli, do koktajlów lub nawet deserów. Ich cena jest jednak dość wysoka, zwłaszcza gdy kupujemy je w sklepach z żywnością ekologiczną. W sieciówkach takich Piotr i Paweł lub Auchan możemy dostać je za niższą cenę, jednak wtedy ryzykujemy, że były pryskane i nie rosły w pełni naturalnie. Wybór należy do Was!


Piszcie w komentarzach o Waszych spostrzeżeniach i do następnego razu!

Polecane

0 komentarze